Do pěkné destinace u Balatonu se už před víkendem sjela téměř kompletní světová MTBO špička, aby se tu v obnoveném světovém poháru poprala o první tři série medailí. V pátek byl na programu sprint, v sobotu se jel middle a v neděli long s hromadným startem. Kromě světového poháru bojovali v tamním (kupodivu na Maďarsko) kopcovitém terénu i nereproši, protože to byl zároveň maďarský pohár a víkendové dva závody se počítali mimo jiné i do Českého poháru. Takže lidí tam bylo moc. Hlavní pozornost však směřovala ke světovému poháru, který startoval každý den zvlášť před ostatními kategoriemi, přestože elita pak měla tratě stejné.

 

V pátečním sprintu zvolil člen SKOB Zlín, Český reprezentant, vítěz předešlého Českého poháru, vítěz ankety Nejlepší sportovec města Zlín za rok 2009 a několikanásobný medailista ze světových a evropských šampionátů Hradil Jiří nevídanou taktiku. Chtěl dát soupeřům jakoby najevo, že se ho v začínající sezóně opravdu bát nemusí a neměl v úmyslu zazářit hned v prvním závodě. Udělal proto několik vědomých chyb, nicméně i tak se bál, že by to mohlo stačit na vítězství a tak svou taktiku pojistil oražením blbé kontroly v závěru sprintu. Jeho cílem v tomto závodě bylo hlavně efektivní oražení divácké kontroly před objektivem kamery, protože mediální vizitka místní televize "TV Megtalálni a szervezet" se může hodit třeba při hledání sponzorů.

Sobotní ráno před middlem tak měl Jirka absolutní klid od soupeřů, jakoby na jeho kvality všichni zapomněli. U jeho stánku s výprodejovým zbožím se už lidi nezastavovali, jako tomu bylo před sprintem, jméno "Chláďa" se najednou přestalo skloňovat. Ovšem to trvalo jen do chvíle, kdy byl zahlášen jeho čas při průjezdu radiokontrolou. Zkušené hlasatelce div že hlas nevypadl, když do ampliónů sdělovala Chláďův luxusní náskok před ostatníma. Jak tomu napovídá nadpis článku, nikdo už nedokázal ztrátu na našeho odchovance stáhnout a Jiří si s přehledem náskok udržel až do cíle. Druhý Švýcar Schaffner zaostal o více než dvě minuty, třetí dojel Dán Knudsen ještě o minutu pomaleji. Chláďa tak dokázal, že patří mezi absolutní špičku a byl rád, že si udržel přízeň všech svých fanynek, bez kterých by se, jak on sám říká, neobešel.

 

Nedělní klasiku s hromadným startem už bral jen jako takové vyjetí po middlu, protože své měl splněno. Start na hromaďáku měl fenomenální, jako vždy. Prostě zasunul a jel, jak to umí jen on. Během závodu však už na úkor mapování přemýšlel spíš o projektu, který musel v pondělí odevzdat ve škole, a tak některé postupy jel víceméně instinktivně. Přesto nakonec obsadil krásné 10. místo. Nezbývá než zopakovat slovo "fenomenální", protože přesně takto se dá označit Chláďův vstup do sezóny 2010. Gratulálok!


Za zmínku ještě určitě stojí úspěch vetoše se jménem Walter Drawetz, který bude letos sbírat vavříny pro náš oddíl. První už dokázal urvat v neděli na longu, když vyhrál v kategorii M50. Glückwünsche Walter!

Výsledky ostatních Zlíňáků najdete na www.mtbo.hu.
 

Přihlášení

Strava